До свята Андрія в Буші відтворили старовинні подільські вечорниці із ворожінням та калитою

Розділ новин: 

В Україні сьогодні відзначають свято Андрія. З давніх часів до свята готувалися з ранку попереднього дня. Ввечері молоді дівчата проводили вечорниці з ворожінням на майбутнього чоловіка. Як відзначали свято на Поділлі, поцікавилися наші журналісти.

У селі Буша, що на півдні Вінницької області, з самого ранку 12 грудня приготування до святкування Дня Андрія. Місцеві мешканки в старовинній хаті розтопили дореволюційну піч.

«Щоб тісто на калиту було гарним, його слід гарно вимішати, аби було тугеньким. Аби зійшло, то у кімнаті, де стоїть, не має бути протягів», – пояснює Марія Козинятко, вимішуючи тісто на калиту - обрядовий корж, який готують в Україні на це православне свято.

З давніх часів на калиті молоді дівчата ворожили на судженого. Пані Марія згадує свою молодість.

«Четверо дочок було. Я наймолодша. Коли пекли калиту і мама викладала її у хаті, пускали собаку. І мою калиту завжди собака першу надкушував», – додає жінка.

За народними прикметами це означало, що дівчина першою в сім'ї вийде заміж. Пані Марія каже, саме так все і сталося. Коли тісто підійшло, кожна дівчина по-своєму формує калиту. Хто косичкою, хто рогаликом. Щоб спробувати здобу, в Бушу їдуть гості. Віктор Георгійович родом з Житомирської області, розповідає, що таких традицій, як на Поділлі, в його рідному регіоні немає.

«Ну, кожен регіон святкує по-своєму. Але так, як святкує Поділля, не святкують ніде. Спробуємо відкусити калиту», – каже пан Віктор.

Для візуалізації старовинних звичаїв, місцеві жителі відтворюють святвечір в подільської сім'ї 19 століття. Молода дівчина виконує роль дочки суворих батьків. Проситься піти на вечорниці з подругами. Також демонструють старовинне ворожіння. А образ майбутнього нареченого виливають в чашці з водою з воску. Дівчата по черзі переставляють від будинку до воріт чоботи. Кому яке випаде порівняння з чоловіком, таким і буде майбутній наречений.

Незмінною традицією є те, що калиту повинен першим відкусити чоловік. Для гостей свято в старовинних традиціях справив приємні враження. Вони просять проводити побільше подібних заходів.

«Ми дуже раді, що нас сьогодні запросили. Звичайно, потрібно відроджувати наші традиції. Тому що ми нація. Якщо ми не будемо відроджувати, то без української культури не буде нації», –зауважує гостя свята Вікторія Сандул.

До слів гостей в Буші прислухаються. Вже готуються до свята Святого Миколая та Різдва і запрошують до себе всіх, кого цікавить подільська культура.

Джерело: 
Вінницькі новини