“Показовий православний терор”: про релігійний конфлікт на Вінниччині вийшов великий сюжет ТСН

“Показовий православний террор” – так у 15-хвилинному сюжеті ТСН називають нашумілу справу з переслідуванням начальника управління у справах національностей та релігій Вінницької ОДА Ігоря Салецького.

Нагадаємо, що йдеться про кримінальну справу, обшуки та спроби усунути від посади Ігоря Салецького за те, що чиновник зареєстрував перехід декількох релігійних громад на Вінниччині з РПЦ до Православної церкви України. У лобіюванні інтересів Російської церкви журналісти звинувачують поліцію Вінницької області.

У сюжеті йдеться, що після отримання Томосу сотні громад сказали “ні” Російській православній церкві і перейшли до Православної церкви України. Відомо, що останньою юридичною процедурою переходу громади є реєстрація, яку має документально оформити державний реєстратор. Вперше в Україні таку реєстрацію почали робити саме на Вінниччині, і займався цим Ігор Салецький, який є головним у Вінницькій області у справах релігії.

Але, як йдеться в сюжеті “ТСН” Українська православна церква Московського патріархату влаштувала проти нього справжнє переслідування: Салецького “затягали” по судах, а з недавніх пір “підключилася” й поліція, порушивши проти нього справи та вимагаючи відсторонити Салецького від посади.

Сам Ігор Салецький вважає, що “цей тиск і безпідставні звинувачення робляться для того, щоб показово продемонструвати усім держслужбовцям: що може бути у випадку, якщо вони прийматимуть такі рішення”.

В цьому сюжеті, як зазначила ведуча, журналісти намагалися розібратися, “чим же чиновник так провинився, що проти нього відкрили кримінальне провадження, і в чиїх інтересах працює сама вінницька поліція”.

 

 

Лука Мелешківська і “православні тітушки”

У селі Лука-Мелешківська, що розташоване неподалік обласного центру, проживає близько 1000 людей. Раніше усі ходили до старовинного дерев’яного храму – пам’ятки місцевого значення… За словами місцевої мешканки Оксани Боженко, в день, коли громада голосувала за перехід до ПЦУ, ніколи стільки людей до церкви не приходили. Вона розповідає, що кожен вірянин приходив з паспортом, кожному вручали бюлетень, кожен голосував: залишитися у Російській церкві в Україні чи перейти до ПЦУ.

– Приблизно 400 людей висловилися за перехід і десь 15 вирішили залишитися у церкві Московського патріархату, – зазначила місцева вчителька Марія Березюк.

В сюжеті йдеться, що 90% селян Луки-Мелешківської захотіли вивести свій храм із Російської церкви. Вони отримали усі необхідні документи, але потрапити до храму не можуть через тітушок – “спортивних місіонерів”, як каже митрополит Варсонофій, керівник Московського патріархату на Вінниччині.

– Майже кожної служби приїжджають (крім наших лучанських людей) приїжджають чужі люди, і серед них є спортсмени, є боксери… Це Московський патріархат, – розповіла місцева мешканка. Водночас самі ж тітушки не стримуються у висловлюваннях і “козиряють” своїми проросійськими поглядами, що також зафіксовано на відео. Так, один з прихильників російської церкви називає місцевих мешканців “чортами атошними” (вочевидь маючи на увазі ветеранів російсько-української війни”.

Що ж до владики Варсонофія, то на запитання чи вважає він Росію країною-агресором в інтерв’ю місцевому ЗМІ, він відповів так: “Вбачаю, що є конфлікт. Як агресор – сьогодні я б не сказав“.

 

Митрополит Варсонофій

Також журналістам пані Оксана розповіла, що російські священики завжди возять із собою тітушок. Десанти спортсменів організовує Вінницька єпархія Московського патріархату на кожну службу. А її керівник владика Варсанофій навіть не приховує цього: в тому ж інтерв’ю він назвав це “молодіжними гуртками”.

– При церкві є, наприклад, недільна школа, є молодіжні різні гуртки, є братства… Виконували вони історичну місіонерську місію – допомога в охороні храму, – стверджує Варсонофій.

В сюжеті повідомили, що ці “тітушки” з’являлися і в інших селах, де майже вся громада проголосувала за вихід з російської церкви.

Зокрема, у селі Пеньківка, де більше 500 людей поставили підпис за перехід і 24 особи виступили проти. Зазначається, що зараз замість молитися в храмі більшість судиться за власні права, бо десяток прихожан Московської патріархії мають підтримку “міцних кулаків”. Одним із таких, наприклад, місцеві жителі називають Дмитра Расторгуєва, який з їхніх слів є депутатом Літинської селищної ради, веде секцію тхеквондо, і до їхнього села не має жодного відношення.

Провчити реєстратора

Право більшості зайти в храм і служити в ньому гарантує 8 стаття Закону України про свободу совісті та релігійні організації. Саме ним керувався чиновник Ігор Салецький, коли після зборів села, голосування, отримав пакет документів із проханням значної більшості змінити їхню конфесійну приналежність та перереєструвати громади з УПЦ МП в ПЦУ. Саме це чиновник і зробив згідно з законом. Проте місцева поліція порушила проти Салецького справу за самоуправство і через суд змістила з посади.

– Я пережив багато судів. На жаль, слідча головного управління вінницької поліції під час допиту ще в якості свідка мене, а не підозрюваного, намагалася мені постійно подати таким чином, що члени релігійної громади, які ухвалили рішення щодо зміни підлеглості – це насправді не члени релігійної громади. Це члени територіальної громади. А священик подав заяву, де зазначив 15 осіб – це члени релігійної громади”, – розповів Ігор Скалецький, начальник управління у справах національностей та релігій Вінницької ОДА.

Журналісти кажуть, що Вінницька поліція чомусь взяла на себе повноваження по-своєму трактувати норми закону. У відповідному законі України чітко вказано, що рішення про зміну підпорядкування ухвалюється не парафіяльною радою, як цього хоче поліція, а на загальних зборах членів релігійної громади, тобто, усіма людьми, які ходять до церкви того чи іншого населеного пункту: “Рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту ухвалюється загальними зборами релігійної громади. Такі загальні збори релігійної громади можуть скликатися її членами”.

Вінницька слідча по суті вважає, що лише священик та десять наближених до нього “бабусів та дідусів – членів парафіяльної ради – мають визначати кому підпорядковуватися, а не ті жителі села, які будували церкву, збирали гроші на ремонти, ходили на служби і є законною релігійною громадою.

– У мене була розмова із керівником Головного управління Національної поліції у Вінницькій області, де він висловлював свою точку зору і говорив: “у вас там священик знає, хто є членом релігійної громади. А ті люди, які збираються, то члени територіальної громади. Вони не мають ніякого відношення до релігійної громади”, – пригадує Скалецький.

Сніжана Чубенко, адвокат релігійних громад ПЦУ у Вінницькій області, каже, що майже всі справи про побиття членів Православної церкви закриваються, натомість усі заяви членів Московського патріархату розслідуються. Вірян ПЦУ постійно викликають на допити.

– Поліція з якихось інших міркувань лобіює інтереси Московського патріархату на території Вінницької області. Будучи юристами, будучи людьми, які мислять стратегічно, Московський патріархат зрозумів, що їм треба вибити з колії і поставити на коліна державний орган в особі Салецького як начальника управління”, – переконана Сніжана Чубенко, яка захищає громади ПЦУ.

У сюжеті зазначається, що насправді справа проти Салецького фактично оголила те, про що раніше тільки говорили – задум Московського патріархату показово покарати навіть держслубовця, якщо він наважиться реєструвати громади нової Української церкви. І, здається, прихильне до російської церкви в Україні керівництво вінницької поліції цей план реалізовує.

 

Поліція з українським народом?

Журналісти приїхали поговорити з цього проводу з начальником ГУНП у Вінницькій області Юрієм Педосом, але він, як зазначив журналіст, “раптово пішов у відпустку” і не телефонні дзвінки не відповідав. Поговорити зі слідчою Світланою Воронюк теж не вийшло, а розказати, чому вона по-своєму трактує закон України, відмовилася.

– Я не уповноважена давати будь-які коментарі з приводу цього. Я не зобов’язана нікому нічого… – відповіла слідча.

У прес-службі поліції сказали, що окрім начальника, який у відпустці, це ніхто коментувати не буде. Але журналістам надали відео, на якому Юрій Педос загальними фразами описав, що були звернення громад Московської церкви, що вилилось у справу проти Салецького.

– Якщо пан Салецький порушив закон, він відповідатиме за законами України, за заявами громадян України, – сказав Юрій Педос.

 

Втім у сюжеті наголосили, що насправді прихильність Юрія Педоса до РПЦ в Україні – це лише припущення, яке базується на фактах. Один з них – храм, який знаходиться на території обласної вінницької поліції. Храм належить Московському Патріархату і служить в ньому священик цієї церкви. Сюди навіть приїздив митрополит Варсонофій, який не визнає Росію Агресором.

– Із неофіційних джерел я отримала інформацію, яка сьогодні перевіряється, начебто священик Московського патріархату отримує офіційну зарплату з головного управління національної поліції. Тобто, ще й є фінансування священика”, – розповіла журналістам адвокатка Сніжана Чубенко.

Вона також поінформувала, що головний поліцейський Вінницької області бере участь у фінансуванні храму УПЦ МП на околиці обласного центру.

Нещодавно апеляційний суд поновив Салецького на посаді. Та днями слідча Воронюк знов прийшла з обшуком в його кабінет для вилучення документів.

Тож Ігор Салецький звернувся до міністра МВС Арсена Авакова з проханням захистити його від підлеглих Юрія Педоса.

Водночас заступник міністра Антон Геращенко повідомив журналістам ТСН, що триває перевірка дій керівництва вінницької поліції і він поки утримається від коментарів.

У повідомленні також йдеться, що “ця незрозуміла зацікавленість вінницьких правоохоронців мати такий особливий погляд на закон вже тягне і на увагу ДБР, адже нині за справою Салецького уважно слідкують реєстратори усієї країни. І поки вони бачать лише один сигнал від держави – бережіться”.