У Вінниці селяни вимагали від університету Калетніка повернути землю

Мешканці села Петрик зібралися біля Вінницького національного аграрного університету, закликаючи заклад та особисто його ректора Григорія Калетніка віддати земельну ділянку, що розташована у селі і, як переконують люди, належить саме їм, пише "Вежа", передають "Вінницькі новини".

Сьогодні, 10 липня, о дев’ятй годині ранку перед корпусом аграрного університету стояли близько 20 мешканців села Петрик Літинського району. Представник ініціативної групи Дмитро Шимацький розповів Vежі, що земельний конфлікт триває ще з 2011 року, адже 161 селянин не отримав ділянку для ведення особистого господарства. Каже, що вони свого часу надсилали листи до районної ради щодо виділення їм земельних ділянок, але ці листи просто загубились, адже навіть відмови людям не надсилали, а якщо немає заявника – немає ділянки. Тому цю вільну землю у понад 400 гектарів виділили аграрному університету для проведення науково-дослідної роботи.

Мета нашої акції – привернути увагу до проблеми, яка торкнулася селян ще з 2011  року, коли люди писали заяви для отримання землі для ОСГ (особисте селянське господарство – авт.), але дивним чином заяви зникли. Частині селян виділили, а частині – ні. Цю землю, 428 гектарів, забрало Міністерство освіти, а претензії у нас до аграрного університету. Ми їм надсилали проект мирової угоди, щоб вони виділили нам частину землі. Ми надсилали пропозиції, щоб влаштувати перемовини та вирішити це питання, але вони нам відмовили, – розповів Дмитро Шимацький.

Селян такий розвиток подій обурив. Зокрема й тому, що вони переконані – університет використовує землю не за призначенням, більше того – нібито почали засіювати сусідні земельні ділянки, а не лише свою.

– Ця земля у них в постійному користуванні, вони не є власниками, просто постійно користуються. Нас це так зачіпає тому, що в цієї землі є цільове призначення – ведення науково-дослідної та навчальних робіт. Вони ж просто здають землю в оренду, але записали це як договір про спільний обробіток. Звичайний фермер обробляє землю, 20% з проданої вирощеної продукції він відраховує в університет, а решту забирає собі, – переконує Дмитро Шимацький.

Селяни навіть неодноразово судилися із закладом, однак це ні до чого не призвело. Тому сьогодні прийшли особисто до Калетніка вимагати землю. За підтримкою в організації акції звернулися до Національного корпусу. Із банером “Калетнік – рейдер” та декількома плакатами селяни вишикувались перед корпусом. Декілька разів вигукували те, що “досить красти” та “Калетнік виходь до людей”. Щоправда, ніхто до них не вийшов, тому Дмитро Шимацький разом із представником Національного корпусу пішли шукати ректора самостійно. Перешкодою на шляху стала зачинена брама до поверху, де знаходився кабінет Григорія Калетніка, тому активісти змушені були повернутися.

За мітингом мешканців Петрика крізь вікно у холі університету спостерігали працівники закладу. Начальниця юридичного відділу університету Ольга Суліма прокоментувала журналістам, що у закладу немає підстав для того, щоб віддавати землю, на якій проводять науково-дослідну роботу, а всі суди не задовольнили позов мешканців села. Запевняє, що попри звинувачення, ділянку використовують винятково за цільовим призначенням: оброблюють землю, вирощують сільськогосподарські культури, проводять досліди тощо.

– Позиція університету така – нам належать ці землі, які розташовані на території Малинівської сільської ради Літинського району на законних підставах. У нас є відповідні державні акти на право постійного користування. Ці землі є державними. Жителі села Петрик неодноразово зверталися до університету з вимогою щодо того, щоб розподілити ці землі між самим населенням і звернулися до суду. Є рішення київських господарських судів, у яких їхня вимога не була задоволена. Тобто, університет має відповідні документи та рішення суду, які підтверджують те, що дані земельні ділянки на законних підставах належать Вінницькому національному аграрному університету на праві постійного користування. Ну, немає таких підстав, щоб ми ділилися землею. Відповідно до законодавства, університет немає прав ділити цю землю, адже вона належить державі, а університет лише має право постійного користування цією ділянкою.

Не знайшовши розуміння біля університету, мешканці села вирішили перейти під будівлю обласної ради, щоб привернути більше уваги до своєї проблеми. До людей вийшов заступник начальника відділу звернень громадян, який пообіцяв зареєструвати звернення з вимогами та згодом надати відповідь мешканцям села. Щоправда, люди виявились не надто задоволені такою ситуацією: “Нам і раніше давали відповіді, але вони нас не влаштовують”.

Селяни додають, що так просто не здадуться та продовжуватимуть добиватися повернення землі. Після цього вони ще раз розгорнули плакати, запалили файєри та вигукували гасла проти Калетніка.

Фото Ольги Мірошниченко