Легко не буде

Моя україномовна стрічка мовчить про світову економічну кризу. А я не можу! Мої англомовні друзі тільки про це і пишуть, а українці всі лише цитують Шевченка або глузують з коронавірусу, із зміни уряду, чи продовжують дискусії про фемінізм...

Сьогодні зранку захисні механізми фондової біржі Ню Йорка спрацювали і торги було призупинено на 15 хвилин. Механізм запускається в разі різкого падіння цін на акцій, який може свідчити про несправність системи або паніку. Несправності не виявлено. Після відновлення торгів масовий продаж акцій продовжився. Інвестори (в основному це інвест-фонди, у яких зберігаються пенсійні заощадження американців) продовжували вихід з ринку. 

Щойно торги завершилися - як завжди, о 16:00 за східним часовим поясом США (22:00 в Києві). Результат сьогоднішнього дня: втрата майже 7,5% вартості Індексу Dow Jones за день. Інші індекси показали схоже падіння. За останні два тижні втрачено більше 16% від вартості найбільших американських компаній (20% за останній місяць, що означає втрату 5,7 трильонів доларів). Це середній показник. Таких компаній, щоб сьогодні збільшили капіталізацію - одиниці.

Не тіште себе, що це тимчасове - нібито паніка коронавірусу пройде і все повернеться на свої місця. Не повернеться бо американці вже дуже давно очікують корекцію - тільки вона не мала бути настільки різкою. Ціни на акції дійсно були "роздуті". Але таке падіння, як за останні два тижні це не корекція - це початок рецесії, якщо не депресії. 

І не тіште себе різким падінням цін на нафту. Сьогодні ціни на чорне золото впали до рівня 31-32 дол за барель. Спровокував це Путін в суботу своїм рішенням вийти з договору з картелем OPEC, в якому домінує Саудівська Аравія. Араби відповіли заявою - знімаємо обмеження на видобуток і починаємо цінову війну з Росією. Світові ціни покотилися в слід. Очевидно, що ця ситуація погана для Кремля. Але варто мати на увазі, що світові нафтові компанії є важливим елементом світової економіки, їх акції також торгуються на біржах, саме вони мають чи не найбільші борги перед інвест-фондами і банками США.

Ну і на кінець, не тіште себе, що це все американські проблеми, які ніяк не вплинуть на нас. Американський споживач є основним двигуном економіки США - найбільшої економіки світу (саме так - не Китай, а США править світовим капіталізмом). За останніх 2 тижні пенсійний фонд середньо статистичного американця скоротився на майже 20%. Очевидно він/вона зараз купуватиме менше - всього: квитків, харчів, відпусток, послуг, будівель, ґаджетів, машин, програм... Це не може не мати ефекту на весь світ!

Нагадаю з свого поста минулого тижня, найближчим часом українцям можна очікувати такі тренди:
1) Світові ціни на метал і зерно продовжуватимуть падати,
2) ІТ сектор отримає чи не найбільший удар - замовники із США або скоротять бюджети або закриють проекти (або самі закриються),
3) Бюджети донорів у 2021 році будуть різко зменшені,
4) Увага західних політиків буде абсолютно не на Україні, а на внутрішніх проблемах своїх країн.

Додам ще два тренди: 
а) очікуємо різке падіння туризму в Україну (цей сектор за останні роки став не зайвим для економіки в цілому)
б) очікуємо зменшення можливостей для тимчасового заробітчанства українців в ЄС (вже з травня) і відповідно, поступове зменшення кількості валюти, яку заробітчани щомісяця відсилають додому. А ця сума в 2019 році перевищила 10 мільярдів доларів в рік.

На фоні цього всього можна лише побажати успіху новому Уряду України і нам всім. Легко не буде.

Mихайло Вінницький

Джерело: 
Вінницькі новини