Каламутність та нітрати: у Вінниці дослідили якість води у мережі та криницях

Минулого року у Вінниці фахівці ГУ Держпродспоживслужби відбирали проби води, аби контролювати стан водопостачання міста та якість води, яка надходить до населення. 

На сайті ГУ Держпродспоживслужби у Вінницькій області повідомляють, що ще у грудні 2019 року на засіданні виконавчого комітету міської ради було заслухано питання про стан реалізації “Плану основних заходів з поліпшення водопостачання населення міста Вінниці на 2017-2021 роки”, оскільки питання забезпечення населення питною водою належної якості постає досить гостро.

Начальниця управління Ірина Односталко зауважила, що  вінничани забезпечені централізованим водопостачанням, тому основні заходи з питань водоочистки та водопідготовки покладено на “Вінницяоблводоканал”. Вона також звернула увагу на досить велику кількість поривів на мережі, що відбуваються протягом останніх років,  а це свідчить про незадовільний технічний стан водопровідної мережі, яку досить повільно замінюють.

 

ЦЕНТРАЛІЗОВАНЕ ВОДОПОСТАЧАННЯ

Так, за 10 місяців 2019 року було досліджено 188 проб питної води на мікробіологічні показники з централізованої мережі, з яких 29 не відповідали санітарним вимогам по загальному мікробному числу та загальним коліформам (15,4%). Для прикладу, у 2018 році відсоток невідповідних проб склав 4,4%, а у 2017 році лише 2,6%.

Невідповідність якості питної води по мікробіологічним показникам була зафіксована в пробах, які відібрали в період підготовки до роботи пришкільних таборів, дошкільних навчальних закладів, загальноосвітніх шкіл, а також під час роботи шкіл.

Аналіз лабораторних досліджень показав, що відхилення показників якості води відбувається у зв’язку із незадовільним станом водопровідних мереж, як централізованого водопостачання, так і внутрішньобудинкових мереж споживачів.

На санітарно-хімічні показники з них було досліджено 178 проб, з яких п’ять (а це 2,8%) виявились нестандартними по каламутності та вмісту заліза. Ці проби досліджували в період перед відкриттям пришкільних таборів, дошкільних навчальних закладів та загальноосвітніх шкіл.

Протягом минулого року на адреси керівників закладів та департаменту освіти Вінницької міської ради було направлено 10 листів на усунення недоліків і вже при повторних дослідженнях якість води відповідала санітарним вимогам.

Також зазначено, що на якість питної води негативно впливає стан води в джерелі водопостачання. За результатами лабораторних досліджень, у 2019 році невідповідність якості води водойм за мікробіологічними та санітарно-хімічними показниками становила 82-87%.

КРИНИЦІ

Щодо криниць громадського користування, то минулого року досліджували 381 пробу на мікробіологічні показники, з яких нестандартними по загальним коліформам та вмісту кишкової палички виявились 264 (69%). Для порівняння, у 2018 році відсоток невідповідних проб склав 47,9, а у 2017 році – 48,3. Найвищий показник зафіксували у 2016 році, тоді нестандартних проб було 79%.

На санітарно-хімічні показники досліджено 380 проб, з яких у 306 (80,5%) виявлена невідповідність по каламутності, загальній жорсткості, вмісту нітратів, хлоридів, заліза, сульфатів. У 2018 році цей показник  складав 54,5%, у 2017 році – 56,8%, у 2016 році – 81,5%.

Досить високий рівень мікробіологічного та хімічного забруднення можна пояснити великою кількістю вигрібних ям у приватному секторі забудови та порушенням санітарних розривів до криниць. Крім того, на якість води в джерелі централізованого водопостачання та криницях негативно впливає мала кількість опадів протягом останніх років.

За 10 місяців 2019 року на адресу директора департаменту комунального господарства та благоустрою міської ради Володимира Ніценка було направлено 22 листи щодо необхідності проведення очистки та дезінфекції 378 криниць. За інформацією департаменту, минулого року було проведено поточний ремонт 83 криниць, ще дві відремонтували капітально. Було очищено та продезінфіковано 159 колодязів. Крім того, навесні та восени провели дезінфекцію всіх 615 колодязів громадського користування. Додають, що наразі роботи по ремонту та очистці криниць Вінниці продовжуються.

Джерело: 
Вінницькі новини