Земля, горілка, цукерки та "лихі" дев'яності: ТОП-5 товстосумів Вінниччини

Вінничани не рідко фігурують у всеукраїнських рейтингах найбагатших та найуспішніших. Майже всі вони починали у дев'яностих. Свої капітали вирощували, як правило, "з нуля", утім є і вийняток – п'ятому президенту Петру Порошенку із квитком у безбідне життя допоміг батько Олексій Порошенко. Щож до решти, то у кожного власна історія, свої "скелети в шафах". Та на сьогодні всі вони – найбагатші, а відтак і найвпливовіші люди в регіоні.

Depo.Вінниця пропонує власну підбірку місцевих товстосумів –не всі вони народились на Вінниччині, не всі продовжують тут жити. Але якщо не їхні життя, то їхні історії збагачення беруть початок саме на Східному Поділлі. 

1. Петро Порошенко

Фото: Петро Порошенко/Vinnitsa.info

Петро Порошенко – не вінничанин. Ніколи не був і не є ним. Народився експрезидент у сусідній Одеській області, а з Вінниччиною його пов'язують виключно ділові стосунки.

В середині дев'яностих концерн "Укрпромінвест", що належить родині Порошенка, придбав Вінницьку кондитерську фабрику. З цього почалось "освоювання" Вінниччини майбутнім п'ятим президентом України. Згодом його активи поповнились сільхозпідприємствами, цукровими заводами та тисячами гектарів землі й, зрештою, масштабувались на інші галузі та регіони. 

У 2019 році журналі "Фокус" оцінив статки Петра Поршенка у $850 млн. Нині він входить у десятку найзаможніших українців. А починалась його карколомна "кар'єра" багатія саме на Вінниччині. Можливо саме через це Петро Олексійович ставиться до області по особливому. І нині чимало активів екс президента знаходяться на території Вінниччини. Цей факт не може не "підігрівати" інтересу політика-бізнесмена до регіону.

"Активом" можна назвати і 12-й мажоритарний виборчий округ, на якому Петро Порошенко більше десятка років був "монополістом". Виборці округу довіряли йому нардепівський мандат починаючи з 1998 року. І, можливо, ще не раз довірять, хтозна.    

2. Володимир Продивус

Фото: Володимир Продивус/Facebook

Як і Петро Порошенко Володимир Продивус народився не на Вінниччині. Утім ще в дитинстві його сім'я переїхала у село Сосонка, що під Вінницею, тож дорослішав майбутній мільйонер безпосередньо на вулицях міста над Бугом. 

Сам бізнесмен неодноразово розповідав, що свій перший мільйон він заробив у 2002 році. Ще за кілька років Продивусу приписували статки у $200 млн, втім у 2010 в експерти журналу "Фокус" нарахували у нього лише $31 млн. Тоді вінничанин посів 99 місце в списку найбагатших українців. Більше в сотню товстосумів Продивус не потрапляв. Хоча в інтерв'ю зізнавався, що робив це свідомо – "щоб привертати менше уваги".  

Володимир Продивус спробував себе в політиці – був нардепом VII скликання від "Партії Регіонів". Тепер зосередився на своєму бізнесі. Продивус займає пост голови наглядової ради ПАТ "Мостобуд", найбільшого мостобудівного підприємства країни. Також він – голова ради директорів корпорації "Прем'єр-фінанс", якою керує його дружина Світлана. Крім того, подружжя володіє вінницьким універмагом, готелем "Поділля", оптовим ринком "Привокзальний", заводом мінеральних вод "Регіна" і ще низкою підприємств у Вінниці та області. 

Крім того Володимир Продивус – відомий боксер та спортивний функціонер. Він займає посаду президента Федерації боксу України та інших організацій, що опікують розвитком спорту. Його благодійний фонд курує напрямок залучення дітей до занять спортом. 

У Вінниці Продивуса називають кримінальним авторитетом, мовляв, свій бізнес він починав "в дусі лихих дев'яностих". Також відомо, що у 1989 році Продивус був засуджений на 3 роки позбавлення волі за нанесення тяжких тілесних ушкоджень і викрадення автотранспорту. 

3. Віктор Пономарчук

Фото: Віктор Пономарчук/Landlord.ua

Віктор Пономарчук – власник промислової групи ViОil. Він народився і виріс у Вінниці, закінчив місцевий "політех", здобув фах автоматика-телемеханіка і поїхав до Москви писати дисертацію. Там захистився і залишився. Нині він громадянин Російської Федерації, утім називає себе "людиною світу". Російський паспорт не заважає Пономарчуку будувати успішний бізнес в Україні.

За інформацією Delo.ua, до складу промислової групи Vioil входять Вінницький і Чернівецький оліежіркомбінати, мережа ХПП та елеваторів в Україні, торгові представництва в Вінниці, Чернівцях, Києві та Москві. Загалом Пономарчук володіє 26 підприємствами, більша частина який знаходиться у Вінниці або Вінницькій області. Головний актив Пономарчука ViОil – другий в країні виробник соняшникової олії з найбільшою динамікою росту. Підприємство продає понад 300 тисяч тонн олії на рік, здебільшого закордон. Олію з Вінниччини можна прижбати на всіх континентах земної кулі – навіть в Африці та Австралії. Найбільшими її споживачами є Китай та Європа. В "олієжирімперії" Пономарчука працює понад дві тисячі людей. В топ менеджметні підприємства - сини екс губернатора Вінниччини Валерія Коровія та депутати обласної та міської рад – Алла Власюк та Дмитро Чаленко. 

У 2019 році журнал "Фокус" у своєму щорічному рейтингу "ТОП 100 найбагатших людей України" оцінив статки Віктора Пономарчука у $110 млн. Вінницький бізнесмен посів 74 сходинку рейтингу. 

4, 5. Яків Грібов та Анатолій Кіпіш

Фото: Яків Грібов, Анатолій Кіпіш/Delo.ua

Уродженець Житомирщини Яків Грібов увійшов до складу ради директорів холдингу Nemiroff у 1998 році, а в травні 2006 – став членом ради директорів. Крім виробництва алкогольних напоїв Грібов розвивав мережу аптек "Доброго дня", але в 2010 році поступився своєю часткою в проекті, отримавши натомість великий пакет акцій житомирського заводу "Обербетон". Крім того, в 2009 році бізнесмен заснував компанію "Зернотрейд", яка займається виробництвом і експортом зерна.

У 2011 році, за версією журналу "Кореспондент", Яків Грибов зайняв 69 місце в рейтингу ТОП-100 найвпливовіших українців. У 2013 році "Фокус" нарахував у Якова Грибова і його сестри Белли Фількінштейн $138 млн. Вони посіли 96 сходинку рейтингу "200 найбагатших людей України".

Інший співвласник горілчаного гіганта - киянин Анатолій Кіпіш у 2010 році збирався продати свій пакет акцій. Його часткою в Nemiroff зацікавилися британська Stock Spirits, польська CEDC і "Русский стандарт", однак угода не відбулася.

Сьогодні Анатолій Кіпіш - власник близько половини акцій компаній Nemiroff. У 2013 році "Фокус" оцінив статки Анатолія Кіпіша і його брата Віктора у $122,5 млн. Вони зайняли 102 сходинку рейтингу "200 найбагатших людей України".

У 2011 році між власниками компанії Nemiroff стався корпоративний конфлікт. В результаті тривалої судової тяганини 100% акцій були визнані власністю Якова Грібова та Анатолія Кіпіша. До того часу співвласниками бізнеса була родина немирівчан Глусів. Вони у 2010 році посіли 57 сходинку рейтинга "200 найбагатших людей України" зі статками у $206 млн. 

Джерело: 
Вінницькі новини