Жах у плисківському інтернаті: Як "садисти" можуть уникнути покарання

Голі чоловіки та жінки, босоніж на холодних кахлях та "по шию" у власних екскрементах – таку картину застали правозахисники та чиновники Вінницької ОДА 23 вересня 2019 року у корпусах Плисківського психоневрологічного інтернату. Вони навідались до закладу несподівано, без попередження, о 5:00, тож побачили, як тут живуть "без прикрас". 

Як персонал закладу пояснив побачне та засняте правозахисниками, а також як намагаються "викрутитись" з ситуації посадові особи, відповідальні за належне надання послуг підопічним інтернату, з'ясовувала кореспондентка Depo.Вінниця.

Як стадо худоби  

Рейд, під час якого були виявлені голі люди у пустих кімнатах, влаштували чиновники Департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької облдержадміністрації та правозахисники. Все, що вони розповіли, підтверджено відеозйомкою. 

"Під час відвідування двоповерхового корпусу інтернатної установи, моніторингова група виявила групу на другому поверсі людей жіночої статті, роздягнуті наголо, що є підопічними психоневрологічного інтернату, які були на ніч зачинені під замком в правому та лівому крилі коридора...", - написав у "Фейсбуці" представник Всеукраїнської громадської організації осіб з інвалідністю "User" Руслан Імереллі, який був одним з учасників рейду.

Аналогічну картину, за його словами, було виявлено і в іншому одноповерховому приміщенні установи: "Підопічні протягом ночі не мали можливості користуватися санітарним вузлом, вимушені були справляти людські потреби в кімнаті проживання: на підлогу, постіль. Зазначене поводження, стійкий смрад фекалій принижує людську гідність".

У коментарі Depo.Вінниця Руслан Імереллі ще раз підтверджує: психічнохворі були замкнені у кімнатах всю ніч. Вони справляли природню потребу просто на підлогу, адже на туалетах теж висіли замки. Втім, персонал інтернату наполягає, що пацієнтів лишили постояти голяка саме перед приїздом правозахисників. Нібито хотіли переодягнути їх після ночі, адже ті постійно знімають свої памперси, через що й брудняться.  "Не ночували вони на кахлях – рано встали зі спалень і перейшли в кімнату перебування", – сказав ексдиректор інтернату Іван Катрук у коментарі "Суспільному". Додавши, що перебуває в лікарні, і йому важко говорити. 

Цю версію спростовує учасник рейду Руслан Імереллі. Він каже, що санітарки не можуть стверджувати, що люди не були замкнені у кімнаті, адже їх не було на робочих місцях. Голі пацієнти інтернату були самі, без будь-якого нагляду. "Та й підйом о 5:00 – чи не зарано? Кого це в 5 ранку піднімають? І чому вони всі були у фекаліях та сечі? І всі простирадла, і ковдри на ліжках теж були в екскрементах? І чому були закриті туалети?" – риторично питає правозахисник. 

Журналістам BBC працівниці інтернату пояснили , що на дверях дійсно висіли ланцюги та колодки, адже в тих кімнатах саме роблять ремонт. Тож замки – для безпеки хворих, а не для їх зручного утримання. "...То у нас в деяких кімнатах ведуться ремонті роботи, і на ніч ми їх замикаємо, аби підопічні туди не зайшли та не пошкодились або не з'їли якогось клею, чи цементу, це ж хворі люди", – сказала сестра-господарка закладу Олена Романюк.

Імереллі і цю версію теж відкидає: "Ніякого ремонту там не було, все заснято на відео. На ланцюги і замки були закриті блоки, не тільки окремі кімнати". 

Не вперше

Як з'ясувалось, це був не перший публічний "дзвіночок" щодо нелюдських умов в плисківському інтернаті. До планового візиту у Плискові теж особливо не готувались, тож ще в серпні представник Уповноваженого ВРУ з прав людини в центральних областях Валерій Ольховий зафіксував тут безліч порушень: "Територія закладу занедбана, в бур’янах, повністю не огороджена, підопічні проводять час на подвір’ї біля не закритих належним чином каналізаційних колодязів, не засипаних траншей, будівельного сміття. Крім того, поряд з місцем перебування підопічних розташована не огороджена трансформаторна будка. Всі приміщення закладу перебувають в антисанітарному стані. В спальних корпусах нестерпний стійкий запах фекалій та сечі, на стінах пліснява та грибок, санвузли не оброблені дезінфікуючими засобами. В порушення права на приватність відсутні дверцята та тоновані плівки на вікнах. Ліжка розміщені впритул, підопічні не забезпечені приліжковими тумбочками та стільцями, шафи поламані, подекуди одяг підопічних зберігається на підлозі". 

Та у серпні історія не набула значного розголосу, тож керівництво інтернату не відреагувало на зауваження Ольхового і не усунуло виявлені порушення. Цього разу, коли вся країна побачила, як на Вінниччині принижують людей з розумовими вадами, "прокинулись" всі – від чиновників до правоохоронних органів. Поліція відкрила кримінальне провадження за ч. 2 ст. 146 ККУ "Незаконне позбавлення волі або викрадення людини". 

Крім того, слідчі перевіряють інформацію зафіксовану представником омбутсмена щодо витрачання грошей з карток підопічних інтернату: "...При огляді ощадних книжок підопічних встановлено, що 22 особи в один день в грудні 2018 року зняли з своїх рахунків кожен по п’ять тисяч гривень (всього 110 тисяч гривень). Директор закладу спочатку пояснював цей факт проведенням дня іменинника, згодом – придбанням одягу підопічним, при цьому жодних документів, які б це підтверджували, моніторам надано не було. Також не надано документів (талонів) на придбані 9 серпня 2019 року на суму 40 250 грн паливно-мастильні матеріали та бензин".

Крім того, за інформацією Руслана Імереллі, у п'ятницю, 1 листопада в інтернаті була медкомісія. Частині тих, кого встигли обстежити, було повністю замінено схему лікування. "Багатьом призначили лікування, призначили зовсім інші медичні засоби, дали рекомендації на переведення в інші інтернатні та реабілітаційні установи", – зазначив правозахисник.

Рука руку "відмиває"

Інтернат розміщений у селі Плисків Погребищенського району Вінницької області. Засновником закладу є Вінницька обласна рада. Заклад було створено для проживання осіб з розумовими вадами та хворих на наркоманію і, звісно, догляду за ними. Тут проживає 94 людини, 10 з яких визнано судом недієздатними. Утім, абсолютно всі підопічні інтернату потребують стороннього догляду, побутового і медичного обслуговування. Саме за надання цих послуг інтернат отримує фінансування з бюджету Вінницької області. 

Чи надаються послуги та яка їхня якість має контролювати Департамент соціальної та молодіжної політики облдержадміністрації. Але то – ситуативно, в рамках планових чи позапланових перевірок. А щодня якість життя майже сотні людей залишається здебільшого на совісті персоналу. Адже хворі, що тут живуть, поскаржитися не можуть. Вони не вибагливі, своїх прав не знають і не здатні їх відстояти – ідеальне середовище для недобросовісних управлінців з садистськими схильностями. Якщо все побачене учасниками вересневого рейду було коректно інтерпритовано, то саме такі управлінці керували цією установою. 

З 2016 року плисківським інтернатом керував Іван Катрук. Саме за його керівництва установа, де мали б опікуватись майже сотнею психічнохворих людей, прогриміла на всю країну, як місце, де хворих взагалі за людей не мають. Після того, як результати рейду стали публічними, Катрук звільнився. На пару з лікарем та кухаркою. Всі троє – "за згодою сторін". Тобто без будь-яких наслідків.

Під розпорядженням про звільнення Катрука підписався голова обласної ради Анатолій Олійник. Чому Катрука не було звільнено "за ініціативи роботодавця", у Олійника не коментували, а потім почали кивати на Департамент соціальної та молодіжної політики ОДА, мовляв, усі повноваження щодо прийому та звільнення з роботи директора інтернату делеговані їм. 

Нині ж у пресслужбі голови обласної ради Анатолія Олійника Depo.Вінниця підтвердили, що проєкт рішення з пропозицією звільнити Івана Катрука за п. 1 ст. 41 КЗпП все таки був поданий на розгляд позачергової сесії. Однак технічної можливості включити його до порядку денного не було. Причина – проєкт подано запізно. Натомість вчасно була подана заява Катрука на звільнення "за згодою сторін". Тож саме на її основі Олійник і видав розпорядження про звільнення скандального директора.

"Департаментом соціальної та молодіжної політики облдержадміністрації підготовлено проєкт рішення "Про директора Плисківського психоневрологічного інтернату", який надійшов до обласної Ради 17 жовтня 2019 року о 16:30 з проханням внести його на розгляд позачергової сесії, яка мала відбутися наступного дня, 18 жовтня 2019 року. Цим проєктом було запропоновано звільнити за одноразове грубе порушення п. 1 ст. 41 КЗпП України директора інтернату Івана Катрука. Звертаємо увагу, що перевірка, яка стала підставою для звільнення Івана Катрука, була здійснена Департаментом соціальної та молодіжної політики облдержадміністрації ще 23 вересня 2019 року, і лише 17 жовтня 2019 року о 16:30 (напередодні проведення позачергової сесії) матеріали перевірки з проєктом рішення були передані до обласної Ради, що унеможливило внесення його на розгляд депутатського корпусу, адже згідно з Регламентом обласної Ради проєкт рішення має бути розглянутий на засіданнях профільних постійних комісій. В той же час надійшла заява від Івана Катрука про звільнення за згодою сторін. Головою обласної Ради, відповідно до наданих йому повноважень, було видано розпорядження "Про директора Плисківського психоневрологічного інтернату", яким з посади звільнено директора закладу Івана Катрука", – пояснили у пресслужбі Олійника.

"Моя особиста думка – людина, яка прикривала всі його (натякає на Катрука) правопорушення: крадіжки, зняття грошей і так далі, не дала ходу всьому цьому і звільнила його "за згодою сторін", – вважає правозахисник Руслан Імереллі, не називаючи конкретних імен. А ще він переконаний, що не лише у плисківському інтернаті мають місце подібні кричущі порушення, не тільки тут страждають безпорадні хворі люди. Адже в управлінні обласної ради є низка схожих закладів.

 

Джерело: 
Вінницькі новини