Двічі в одну воронку: Чи може Калинівка вибухнути знову

Нещодавня пожежа та детонація боєприпасів на колишній технічній території 65-го арсеналу у Балаклії, що на Харківщині – за рік по потужній пожежі там же, показала, що для нового апокаліпсису не треба навіть грізних диверсантів. Досить лише посушливого дня, трохи сухої трави і боєприпаси на недорозмінованій території військової частини самі "запустять" у повітря решту арсеналу. Або ж, як мінімум, стануть причиною чергових масштабних пожеж, що у випадку калинівського арсеналу, розташованого в гущі лісового масиву, м'яко кажучи, небажано.

Нагадаємо, у вересні минулого року тут вже сталися вибухи боєприпасів на військових складах Збройних сил України поблизу міста Калинівка, що належать 48-му арсеналу ЗСУ. Військова прокуратура та СБУ відкрили кримінальне провадження за фактом диверсії, досудове розслідування триває досі. За 5 місяців досудового розслідування матеріали справи вміщалися у 76 томах. Станом на 26 лютого 2018 року, за даними Військової прокуратури Центрального регіону, допитано 694 свідка та 701 потерпілого.

Днями в Калинівці відбулось розширене засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, де силовики, військові та пожежники говорили про захист 48-го арсеналу ЗСУ від диверсій, узгоджували алгоритми міжвідомчої взаємодії. Depo.Вінниця з'ясовував, які небезпеки досі "нависають" над стратегічним об'єктом і як відповідальні відомства працюють на упередження "Калинівки 2.0".

Небезпека пожежі

Сценарій Балаклії, де осередок займання утворився саме на території, яку очищували від залишків снарядів, що не розірвалися внаслідок минуролічної надзвичайної події, цілком ймовірний і для Калинівки. Адже на 48-му арсеналі групи саперів теж саме "розгрібають" наслідки минулорічного "феєрверку".

На сьогодні очищено територію, яка найменше постраждала внаслідок вибухів. Тож на літо, яке обіцяє бути сухим та спекотним, вибухотехнікам випало працювати в самісіньких епіцентрах вересневих вибухів. Причому знешкоджувати боєприпаси будуть там же, адже транспортуванню у спеціально-призначені місця, віддалені від складів, решти минулорічних снарядів та лісу, вони не підлягають.

"Транспортувати деякі боєприпаси неможливо - у такому вони стані зараз. Сапери беруть їх до рук на свій страх і ризик. І підривати їх можна лише на місці їхнього зберігання", - каже тимчасово виконуючий обов'язки командира ВЧ А1119 майор Олександр Ярмошевич.

Так, пожежа в Балаклеї має насторожити відповідальних за розмінування Калинівки, однак вірогідність займань на 48-му арсеналі висока і без вибухотехнічних "спецефектів" - на Вінниччині вже спостерігається 5-й надзвичайний клас пожежної небезпеки. А це ще і близько не літо.

Тож, враховуючи той факт, що територія арсеналу розташована у лісі, який і займається легко і горить масштабно, представники Державної служби із надзвичайних ситуацій наполягають на обмеженні для в'їзду транспорту на лісисту територію, особливо – у вихідні, особливо – у кількакілометрову зону по периметру біля арсеналу.

Також ДСНСники, так би мовити, радять військовослужбовцям арсеналу дбати про те, аби на майданчиках зберігання боєприпасів та поруч із ними не було чагарників, кущів, а головне - сухої трави.

Небезпека диверсії

З огляду на те, що в рамках розслідування калинівських вибухів, кримінальне провадження відкрито за фактом диверсії, саме повторного втручання ворожих агентів і має насамперед остерігатись керівництво арсеналу. Так, т.в.о. командира військової частини майор Олександр Ярмошевич запевняє, що реалізовуються заходи щодо антитерористичного забезпечення на об'єкті. Однак представник Штабу Координаційної групи Антитерористичного центру при УСБУ у Вінницькій області Василь Кугай каже, що навіть невеликий тест з переодягненими у цивільне СБУшниками військові з арсеналу не пройшли.

Він розповів, що нещодавно співробітники Служби безпеки в рамках навчань провели свого роду експеримент: три групи силовиків, одягнених у цивільне, "гуляли" під калинівським арсеналом. Вони були із рюкзаками, та, за словами Кугая, зовні мали би викликати підозри як у військових, що чергують по периметру, так і у селян, чиї населені пункти розташовані у безпосередній близькості до 48-го арсеналу. "Співробітники ходили 3 години впритул до арсеналу, пройшлися через кілька сіл, через лісництва. Ні в кого не виникло запитань, ніхто не відреагував, нікого не збентежило, чому якісь хлопці ходять лісом. Реакції не було", - розповів Василь Кугай.

Також він зауважив, що сбушники і надалі влаштовуватимуть військовим тест-драйв на посилену обережніть.

А ще у відомстві кажуть, що за їхньої ініціативи місцева влада встановить системи відеоспостереження при в'їзді в Калинівку. Відеокамери, переконані в СБУ, підуть на користь як спецслужбі, так і місцевим правоохоронцям - для розкриття злочинів, розшуку правопорушників тощо. Зрештою, представники спецслужби закликають задіювати до моніторингу безпекової ситуації всіх: розпочинаючи від громадських активістів та депутатського корпусу і завершуючи представниками церков.

Для органів місцевого самоврядування та дільничих інспекторів поліції в СБУ поставили особливе завдання: приглядатися до тих, хто купує хати у селах Калинівського району, які прилеглі до арсеналу. Також у поле зору мають потрапити і продавці такої нерухомості.

Усі ці заходи мають убезпечити арсенал від рецидиву проникнення диверсантів. Важливо лише, щоб усі задекларовані заходи безпеки зрештою мали втілення на практиці.

 

Depo.Вінниця

Джерело: 
Вінницькі новини