"Вінниця містична": Що лишається за лаштунками екскурсійного маршруту

Наприкінці вересня Школа вінницького гіда презентувала вінничанам та гостям міста ексклюзивні екскурсійні  маршрути, які розробили її випускники. Depo.Вінниця вирішило дізнатися, що залишається за лаштунками розповідей екскурсоводів. Сьогодні презентуємо читачам розповідь про "Вінницю містичну".

Оскільки маршрути – авторські, то й починати знайомство потрібно з авторів, Дмитра та Кирила Леонових, філологів за освітою. Пройшовши відбір до Школи вінницького гіда та потрапивши до кола 30 слухачів, вони пройшли п'ятиденний інтенсив, після чого під керівництвом менторів – Олександра Федоришена, Тетяни Кароєвої, Катерини Мацієнко та Наталії Жмуд – створили власні екскурсійні маршрути.

"Було б в цікаво в майбутньому проводити англомовні екскурсії. Такий досвід є в європейських країнах. Це можуть бути не професійні екскурсоводи, а любителі, які працюють навіть на волонтерських засадах. У рамках загальної європеїзації країни та нашого міста це було б непогано", – розповідають хлопці про свою мотивацію стати екскурсоводами.

Чому обрали саме тему містики, брати пояснюють бажанням викликати полярні емоції в учасників екскурсійних груп та здивувати вінничан, які звикли до свого міста і навіть не здогадуються, як воно може їх здивувати. "Персональні уподобання. Містика – це не лише страх, а й щось дивне та нерозгадане. Багато людей думає, що наша екскурсія має лякати. Насправді вона має викликами емоції. Але ці емоції можуть бути різними – від страху до захвату від того, які у нашому місті, до якого всі звикли, можуть бути таємниці", – розповідає Дмитро.

Працювати над маршрутом довелося з чистого аркушу. "Як звичайні вінничани ми взагалі нічого не знаємо про своє місто. Але зараз ми, можна сказати, експерти з містики", – каже Кирило.

Розпочинається екскурсія біля однієї з найстаріших споруд Вінниці – будівлі Державного архіву. Аби не розкривати таємницю, щодо решти локацій екскурсоводи лише натякають, мовляв, вінничани самі знають, які у центрі є старі будівлі, які можуть приховувати щось загадкове. Утім, сказати, що орієнтиром були виключно старі споруди, було б не вірно. "У Вінниці є набагато більше містичних точок, ніж сам центр. Ми знайшли інформацію майже про все місто, але взяли найбільш територіально насичений відрізок, хоча фактажу вистачає на 6-годинну екскурсію", – розповідають екскурсоводи.  

Інформацію по обраній темі Дмитро та Кирило шукали в друкованих та онлайн джерелах. Доводилося працювати й з архівними матеріалами, які стосувалися краєзнавчих даних XVIII-XIX cтоліть. Що стосується глибшого занурення в історію Вінниці, то з ним справа проблематичніша. "Коли козаки захоплювали Вінницю, вони спалювали документи. І спалювали вони документи тричі. В останнє – приблизно у 1770-х роках", – пояснює Кирило.

За словами екскурсоводів, найдавшіна легенда, якій присвячено маршрут, стосується XIV-XV cтоліть. Наймолодша "народилася" лише декілька років тому. Деякі зі знайдених хлопцями легенд знайшли своє підтвердження, принаймні часткове. Інші спростовуються під час екскурсії. Щоправда, занадто різких переходів на кшталт "але насправді все це вигадав сантехнік, і нічого в цьому будинку не було" екскурсанти не почують.

Остання локація маршруту розташована неподалік від тієї ж будівлі архіву. Але де саме – нехай залишається таємницею.

Джерело: 
Вінницькі новини